Wszystko o Escape Room’ach

Zasady są bardzo proste – można nawet rzec, że żywcem ściągnięte z ekranów komputerowych. Jesteśmy zamykani w tematycznym pokoju zagadek, gdzie znajdują się różne łamigłówki oraz podpowiedzi. Mamy 60 minut na wydostanie się. Wygrywamy, gdy uda się nam rozwiązać wszystkie zagadki i uciec. Przegrywamy, gdy skończy się nam czas. Pokoje są bardzo klimatyczne, zwykle aranżowane na konkretne miejsca lub epoki. Przykładem mogą być pokoje zagadki przypominające starożytne egipskie grobowce lub dżunglę. Nie zabraknie także laboratorium, piwnic czy innych miejsc, gdzie możemy wcielić się w rolę eksploratorów i próbować uciec z zamkniętego pomieszczenia.

Twórcy pokojów zagadek przewidzieli potrzeby użytkowników, oferując im platformy zróżnicowane trudnością. Dla początkujących polecamy pokoje mniejsze, z mniejszą ilością zagadek i większą ilością podpowiedzi. Dla tych, którzy wychowali się na grach escape room polecamy trudniejsze platformy – często składające się nie z jednego pokoju, ale z kilku – tworzących kolejne etapy, które pozwalają na zakończenie gry.

Gdzie zagrać w escape room?

Oczywiście pomijamy gry komputerowe – one dostępne są niemalże na każdej stronie z grami online lub w każdym sklepie z grami komputerowymi. Pojawia się pytanie, gdzie na własnej skórze możemy przeżyć zabawę w escape room? Obecnie gra ta jest bardzo popularna w USA i na zachodzie Europy. Powoli jednak dociera także do Polski. Największe i najlepsze tematyczne pokoje zagadek istnieją obecnie w Warszawie i Łodzi – tworzone są kolejne w innych miastach.

 Dlaczego warto zagrać?

Odpowiedź na to pytanie jest dosyć oczywista – dla zabawy. Nie przeżyjemy nigdzie indziej tego dreszczyku emocji i adrenaliny. Tematyczne pokoje są przygotowane bardzo starannie, a łamigłówki wcale nie są takie proste. Przy okazji możemy także poćwiczyć zgranie drużyny oraz umiejętności analityczne. Przyda się także spostrzegawczość i umiejętność analitycznego podejścia do przestrzeni. Obecnie escape room w rzeczywistym świecie to jedyna taka okazja, aby sprawdzić swoje umiejętności pod presją czasu. Niektóre pokoje są żywcem wyjęte z horrorów – jest to także świetna okazja, aby zaznać odrobiny rozrywki i po prostu miło spędzić czas z przyjaciółmi.

Co więcej, escape room coraz częściej pojawiają się na kartach prezentowych. Znakomity pomysł na prezent dla tych, którzy lubią gry escape room i chcą analitycznie podejść do zaistniałej sytuacji. Możliwość zespołowej rozrywki wcale nie jest droga, co dodatkowo zachęca do skorzystania z oferty i do odwiedzenia pokojów tematycznych.

Twórcy, którzy zarządzają pokojami zagadkami ciągle rozwijają pomieszczenia, ciągle aranżują nowe miejsca i starają się promować ten styl zabawy. Możemy pokusić się o rozwiązanie zagadek w pojedynkę, ale dużo lepsza zabawa jest, gdy wchodzimy do escape room z przyjaciółmi. Poza tym, wiele zagadek wymaga udziału kilku osób, co tylko podkręca tempo zabawy i pokazuje, jak ważny jest zespół, z którym mamy zamiar wydostać się z pokoju.

 Nowa zabawa dla każdego

Escape room w realnym życiu polecana jest głównie osobom dorosłym i młodzieży. Świetna zabawa, dreszczyk emocji i szansa, aby pokazać swój analityczny i błyskotliwy umysł. Jeżeli nie mamy pomysłu na prezent lub spędzenie kolejnego sobotniego wieczoru – warto udać się do miejscowego escape room i obadać nowe zagadki. Twórcy ciągle zmieniają pokoje i nawiązują tematycznie do znanych miejsc. Nie musimy obawiać się, że raz pokonany pokój ciągle będzie identyczny. Oznacza to, że zabawę możemy pokonywać cyklicznie. Zapraszamy do zapoznania się z nową modą escape room i do skorzystania z okazji! Każdy, kto chociaż raz został zamknięty w escape room deklaruje chęć ponownego odwiedzenia tego typu miejsc.